Dokonalé voděodolné hrany naleznete v koupelnovém nábytku IDEI.cz 🤍
Logo
Prvotřídní kvalita za nejnižší ceny!
( Po-Pá 8:00-15:00 )
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. idei.cz
  2. Inspirace pro koupelnu
  3. Jak vybrat sprchový kout - křídlové nebo posuvné dveře?
05.01.2021

Jak vybrat sprchový kout - křídlové nebo posuvné dveře?

Vana nebo sprchový kout?

Pokud náhodou nejste ještě úplně rozhodnutí, zda do Vaší nové koupelny zvolit vanu nebo sprchový kout, zde jsou dva ověřené důvody, proč se rozhodnout pro sprchový kout.

  1. Sprchový kout šetří prostor ve Vaší koupelně a Vám zůstane více prostoru pro koupelnový nábytek či pračku. Prostor v koupelně oceníte i při ranním spěchu více členů domácnosti.
  2. Sprchový kout se dá realizovat bezbariérově. Jelikož koupelnu zařizujeme nebo předěláváme někdy pouze 1 krát za život, je dobré myslet na to, aby nám koupelna vyhovovalo i ve vyšším věku či při ztížené mobilitě. Ve srovnání s vanou je vstup do sprchového koutu maximálně komfortní.

Tvar sprchového koutu

Sprchový kout může být hranatý nebo oblý. Oblý sprchový kout, resp. čtvrtkruhový sprchový kout se hodí zejména do menších koupelen, protože zaoblení na sprchovém koutu ušetří několik centimetrů půdorysné plochy. Oblé sprchové kouty mohou být i asymetrického tvaru, to znamená, že jedna strana je delší než druhá. Takto tvarovaný sprchový kout Vám ušetří místo, ale zároveň získáte slušný vnitřní prostor pro sprchování. Pokud máte v koupelně více prostoru, můžete si dovolit osadit do ní hranatý sprchový kout čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Mezi nejžádanější čtvercový sprchový kout patří rozměr 90x90 cm. Při obdélníkovém je to rozměr 120x80 cm, který poskytuje opravdu komfort pro sprchování.

Způsob otevírání sprchového koutu. Křídlový nebo posuvný sprchový kout?

Sprchové kouty s křídlovými dveřmi mají řadu výhod. Na prvním místě je asi údržba, nakolik se na takovém sprchovém koutu nenacházejí nepřístupné části, do kterých by se zanášali nečistoty. Panty (Obr. 1) jsou řešeny tak, aby nepřicházely do kontaktu s vodou a jinými nečistotami. Další výhodou sprchového koutu s křídlovými dveřmi je šířka vstupu, která je při takovém způsobu otevírání větší než při posuvném otevírání. Čím větší křídlo, tím je vstup do sprchového koutu pohodlnější (Obr. 2), což lze ocenit i při případné potřebné dopomoci druhou osobou. Je třeba si však dát pozor na velikost křídla, protože třeba počítat s tím, že pro manipulaci s křídlovými dveřmipotřebujeme v koupelně volný prostor. Jen málo sprchových koutů lze otevírat dovnitř i ven. Pokud uvažujete nad otevíráním pouze dnu, není to úplně nejlepší řešení a nevýhody možná zjistíte opravdu až v případech omezení pohybu a podobně. O možnosti otevírání sprchového koutu dovnitř zvyknou uvažovat zákazníci nejen z důvodu omezeného prostoru před sprchovým koutem ale také z důvodu stékání vody na podlahu při otevření sprchového koutu. Ano, toto je dobrý důvod, avšak i tento problém se dá řešit, a to dveřmi s okapovou lištou na spodní straně (Obr. 3).

Obr. 1: Panty chráněny před působením vody

Obr. 2: Pohodlný vstup do sprchového koutu

Obr. 3: Okapová lišta na spodní straně dveří

Pokud se i tak bojíte stékající vody po křídle dveří, můžete zvážit koupi sprchového koutu s posuvnými dveřmi. Tohoto typu sprchového koutu se mnoho zákazníků obává, protože při představě posuvných dveří se každému vybaví rezavějící, zasekávající se a vrzající kolečka. Ano, takhle to možná bylo a u levnějších výrobců se s tímto i nyní potkáte. Avšak i v tomto výrobci velmi pokročily a vyrábějí posuvné sprchové kouty s kvalitními pojezdy. Pokud tedy z dispozičního či jiného důvodu preferujete sprchový kout s posuvnými dveřmi, nemusíte se obávat jeho životnosti, pokud vsadíte na kvalitního výrobce. Minimálně se dají koupit sprchové kouty, na kterých se pojezdy dají odklápět (Obr. 4) a tak můžete snadněji a účinněji tyto části vyčistit. Lepším řešením jsou pouze vrchní pojezdová kolečka (Obr. 5), které výrazně méně docházejí do styku s vodou, mýdly a jinými nečistotami. Nejlepším řešením je posuvný systém řešen na vrchní konzole (Obr. 6), která je vedena z vnější strany sprchového koutu. Takový posuvný sprchový kout má dokonalý chod a opravdu dlouhou životnost.

Obr. 4: Odklápěcí kolečka

Obr.5:Vrchní pojezdová kolečka

Obr.6:Posuvný systém na vrchní konzole

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi sprchovým koutem s křídlovými nebo posuvnými dveřmi, můžete vsadit na nejnovější trend. Bezdverový sprchový kout nebo jinak řečeno Walk-in sprchové zástěny. Na takovém řešení sprchového koutu se opravdu nemá co pokazit a navíc přinesete do Vaší koupelny designový kousek vyhledávaný mezi mnoha interiérovými designéry. Skleněné stěny si můžete různě vyskládat a vytvořit tak komfortní a bezpečný prostor pro sprchování.

Pokud se Vám tento článek líbil a byl pro Vás nápomocný, budeme rádi, pokud ho budete sdílet i s Vašimi přáteli na Facebooku.

Pokud jste se rozhodli pro některé řešení sprchového koutu, podívejte se na naši nabídku.

Krídlové dvereKřídlové dveřePosuvné dverePosuvné dveřeWALK-IN zástenyWALK-IN zástěny

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© IDEI.cz - 15 let s vámi
www.idei.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz